DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Bydlení

 

Obecně o bydlení
Umístění, bezpečnost
Bydlení pro myšky musí být dobře zabezpečené, zvlášť pokud máte doma jiná domácí zvířata. Ale i to jde skloubit dohromady. Já mám v pokojíčku dvě myší ubikace a zároveň dvě kočky, které tam mají svou "hlavní místnost". Musíte si ale uvědomit, že nemůžete klec s myškou postavit jen tak na zem, lepší je nějaká vyšší skříňka. I tam sice kočka vyskočí, ale mám zkušenost, že pokud máte - jako my - líného, kastrovaného a rozmazleného kocourka, nebude se příliš namáhat ;o)
Musíte tak zajistit místo, kde nebude průvan a příliš velký hluk.
 
Plastobox z IKEA, který sloužil jako privozirní bydlení pro mládě aguti myšky. Vzledem k dírám na rukojetě velmi nepraktické, myška několikrát pláchla i přes různé úpravy. I víko byl těžké vyřešit, ale povedlo se a posloužil jako sice menší, ale účelné bydlení.

Vybavení

  • domeček: já používám (spíš moje myšky) dřevěný, který si můžete vyrobit i sami
  • misky: dobré jsou keramické a těžší
  • hračky: více o nich v jiné kapitole
  • podestýlka: viz. níže
  • na okusování: větvičky (i s listy), popř. tvrdé pečivo
Rozměry
Pro jednu myšku jsou doporučené rozměry asi 20x20x30, pro dvě myšky musí být samozřejmě vyšší. Já mám dvě myšky v akvárku o rozměrech cca 60x30x35, kam se ale budou stěhovat časem tři. Pokud umíte bydlení dobře zařídit, nevadí ani menší rozměry. Leckdy msíme dost improvizovat a pokud se - jako u mě - naskytne situace, že dvě myšky musí být v klícce 35x38x31, je potřeba vynaložit dost fantazie na hezké a účelné zařízení.
 


Kam s ní?
Myšleno s myší. Máte různé možnosti: akvária a terária, klece, různé boxy. Mám zkušenost s akváriem - na myšky netáhne, jsou více chráněné, je to i hezká dekorace, nevyhazují podestýlku, ale je potřeba vyřešit větrání a dobře umístit hračky. Mám v akvárku misku na vodu, protože ty napáječky s přísavkami myšky okoušou a nejsou stabilní. S akváriem se také hůře manipuluje, ale já své poměrně velké a těžké akvárko dokážu sundat ze 120cm vysoké skříňky a to jsem slabší tělesné konstituce a nejsem žádný rambo. Pak klec - myšky můžou šplhat po mřížích (taky je kousat...), dobře se tam umisťují hračky, myšky se prostě zabaví, máte s nimi jakoby větší kontakt. Pozor ale, aby na myšky netáhlo. Někomu můžou vadit i vyházené hobliny.

Podestýlka, vystýlka do hnízda

Hobliny: asi nejpoužívanější varianta, na trhu je velké množství značek. Růžové hobliny na fotce jsou voněněné (vůně malin), vedle nich jsou ty nejlevnější nevoněné hobliny. Hodně známé jsou hobliny CHIPSI. Co se týče voněných, používám je jen zřídka, protože nevím, jestli to není myškám nepříjemné. Vůně totiž budou určitě chemické. Hobliny úplně v pravo používám pravidelně. Nejsou prašné, voní po dřevě, jsou levné. Vyplatí se ale kupovat větší balení, což zrovna tyhle nemají.
Piliny: jemnější než hobliny a pro hlodavce nevhodné. Jsou prašné a zdravotnímu stavu (nejen) myšek příliš neprospívají.
Kočkolit: stelivo do kočičích záchůdků. Protože máme doma dvě kočky, mám poměrně velké možnosti, každou chvíli zkoušíme jiné stelivo. Naprostý propadák jak v kočičích záchudcích, tak u myšek - stelivo Luisa z Penny. Jak krmení, tak kočkolit - kvalitu v Penny prostě nekoupíte. Jiné druhy jsem zatím u myšek nezkoušela, hobliny mi vyhovují, ale např. stelivo Dante se jeví v záchůdcích zatím dobře, tak to možná vyzkouším i u myšek. Některé myšky z toho ale můžou mít otlaky.
Kukuřičná drť: nevím, jak to vychází finančně, drť jsem měla jen párkrát a zatím to vypadá dobře. Skvěle saje, dlouho vydrží. Jsou dva typy hrubosti - jedna je hrubá, má velké kousky, a jedna je s malými kousíčky, jemná. Ta jemná docela létá a vznáší se.
Sláma, seno: jako podestýlka podle mě  spíše nevhodné, dávám jen na hobliny jako doplněk a spíš hračku a vystýlku do hnízda. (tam se seno osvědučje hodně dobře) Sláma nepohlcuje skoro žádné pachy a špatně saje. Seno na tom bude obdobně.
Dřevitá vata: na fotce úplně vlevo. Neslouží jako podestýlka, ale čistě jako stavební materiál na hnízdo. Na první pohled to jsou tvrdé neforemné smotky dřevěných vláken, které ale myšky krásně zpracují a rozcupují na malé kousky.
Papír, papírové utěrky, ubrousky, toaletní papír, ruličky:: materiály hodně vhodné, papír je samozřejmě nejlepší nepotištěný (ale jak je to s tiskařskou černí a zvířaty, nevím, někdo tvrdí, že je jedovatá a jiný, že dnešní tiskařská čerň je neškodá, tak si vyberte), toaletní papír neparfémovaný. Ruličky slouží hlavně jako hračka, ale z vlastní zkušenosti vím, že je často myšky rozkoušou a zbytky natahají do domečku a postaví si z nich hnízdo.
Listy, tráva:
když budeme dávat myškám větvičky na ohryzávání, klidně je můžeme dát i s listy. Myšky něco sežerou, ale hlavně si s nimi budou hrát a postaví si z nich v domečku hnízdečko. To samé, když jim přidáme do ubikace trochu čerstvé trávy.

Která myška pohrdne trávou, jakožto pochoutkou a možností, jak si zřídit útulný pelíšek?